Haft diamentowy to zyskująca w ostatnich latach na popularności technika rękodzielnicza. Jednak nie każdy, kto kupuje zestaw do haftu diamentowego, ma świadomość, gdzie i jak powstało to hobby. Poznaj historię pięknych obrazów, które powstają z setek, a niekiedy nawet tysięcy drobnych diamencików.
Czym jest haft diamentowy i dlaczego stał się tak popularny?
Pod nazwą „haft diamentowy” kryje się specjalne płótno, na które za pomocą aplikatora przypominającego kształtem długopis nanosi się różnokolorowe diamenciki. Ponieważ płótno jest pokryte klejem, to umieszczone na nim diamenciki pozostają w swoim położeniu – przyklejają się do powierzchni materiału. Rezultatem jest kolorowy obraz, który można eksponować na ścianie, meblach lub podłodze – gdy ma znaczne rozmiary.
Aby ułożyć obraz z diamencików, trzeba uzbroić się w cierpliwość – to zajęcie na wiele godzin. Jednak osoby, które chcą rozpocząć przygodę z haftem diamentowym, nie muszą mieć przygotowania artystycznego – na płótnie znajduje się nadruk wzoru i wskazówki, dzięki którym może powstać wielobarwna, przykuwająca wzrok kompozycja.
Korzenie haftu diamentowego – inspiracje z tradycyjnych technik rękodzieła
Haft diamentowy nieprzypadkowo wspominany jest w kontekście haftu krzyżykowego i malowania po numerach – trudno nie zauważyć, że haft diamentowy czerpie inspirację z obu technik. W jaki sposób? Oto punkty wspólne:
- Haft krzyżykowy i haft diamentowy. Zamiast muliny i igły (jak ma to miejsce w przypadku haftu krzyżykowego) wykorzystywane są wspomniane diamenciki i aplikator do ich nakładania. W obu technikach wymagana jest dokładność – łatwo przeoczyć pola, które powinny zostać wypełnione.
- Malowanie po numerach i haft diamentowy. Zarówno na płótnie do malowania po numerach, jak i na płótnie do wyklejenia diamencikami znajdują się numery i legenda. W ten sposób osoba, która pracuje nad obrazem, otrzymuje wskazówki, jakimi kolorami wypełnić poszczególne pola.
Kiedy i gdzie powstał haft diamentowy?
Chociaż haft diamentowy ma swoje źródło w tradycyjnych technikach rękodzieła, to nie może pochwalić się równie długą historią – to stosunkowo nowy wynalazek. Malowanie diamentami narodziło się na początku XXI w. w Chinach. To właśnie wówczas jedna z działających na terenie tego kraju firm złożyła patent na to, co dziś określa się jako „haft diamentowy”. Wówczas też na popularności zaczęły zyskiwać zestawy do malowania diamentami.
Wraz ze wzrostem popularności haftu diamentowego ulepszono również materiały, które są w nim używane. O czym mowa? Początkowo do malowania diamentami wykorzystywano małe plastikowe diamenciki. Materiał ten był mniej trwały, pojawiał się też problem z przyczepnością kamyczków do materiału. Również płótno było wykonywane z innego materiału niż dziś – zastąpiono je trwalszym.
Rozwój haftu diamentowego: od niszowego hobby do globalnego fenomenu
Początkowo malowanie diamentami było popularne jedynie w Chinach, ale ta nowa forma wyrażania siebie, która ma też korzystny wpływ na samopoczucie, zaczęła szybko się rozprzestrzeniać. Aktualnie haft diamentowy ma coraz więcej zwolenników nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach. To świetna alternatywa m.in. dla wspomnianego haftu krzyżykowego i malowania po kolorach, a także sposób na znalezienie wyciszenia.
Wzrost zainteresowania haftem diamentowym można tłumaczyć w różny sposób. Z pewnością jednak to kwestia nie tylko ciekawości. Malowanie diamentami jest bezpieczniejsze niż haft (nie wymaga użycia igły) i mniej brudzące niż tradycyjne malowanie. To sprawia, że doskonale nadaje się również dla dzieci. Do tego zestaw do haftu diamentowego zawiera wszystkie niezbędne elementy (diamenciki, aplikator i płótno), a jego cena jest przystępna.
Haft diamentowy dziś. Jak ewoluuje to hobby?
Początkowo płótna do haftu diamentowego były niewielkich rozmiarów, wyróżniały się też prostymi wzorami. Dziś wybór jest dużo większy – pojawiły się duże płótna z wieloma szczegółami. Praca nad takim obrazem zajmuje wiele godzin, a rezultat jest oszałamiający – to propozycje dla najbardziej zaawansowanych entuzjastów, którzy pracują z haftem diamentowym już od dłuższego czasu.
Duże zainteresowanie malowaniem diamentami sprawiło, że producenci zestawów do haftu diamentowego zaproponowali też:
- Różne rodzaje diamencików. Różnią się one kształtami – nie każdy kształt jest polecany osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę z haftem diamentowym.
- Rozmaite akcesoria, które ułatwiają pracę z drobnymi diamencikami. Mowa m.in. o pudełkach i tackach na koraliki. Dzięki nim można łatwo uporządkować materiały wykorzystywane podczas pracy nad kolejnymi obrazami.
- Dostępne są takie aplikatory, którymi można układać kilka koralików jednocześnie. To duża oszczędność czasu podczas pracy nad obrazami XXL.
Osoby, które opanowały haft diamentowy, mogą też spróbować czegoś trudniejszego – mowa o tworzeniu własnych wzorów na płótnie. To kolejna poprzeczka w szlifowaniu umiejętności.