Diamentowy haft jako narzędzie do terapii zajęciowej i rehabilitacji
Diamentowy haft jako narzędzie do terapii zajęciowej i rehabilitacji

Operacja, udar czy wady wrodzone – to przykładowe powody, dla których konieczna może być terapia ręki. Pomoce stworzone z myślą o treningu fizjoterapeutycznym to nie wszystko – wykorzystać można też alternatywne rozwiązania, w tym diamentowy haft. Na czym polega diamentowy haft i jak może pomóc w odzyskaniu sprawności?

Jak diamentowy haft wspomaga proces rehabilitacji?

Rehabilitacja dłoni wiąże się z wykonywaniem ćwiczeń. Treningi z gumami, ściskaczem czy piłeczkami mogą być monotonne – szybko się znudzić. Właśnie dlatego warto je urozmaicić. W tym celu wykorzystać można diamentowy haft. Jak diamentowy haft wspiera rehabilitację? Haft diamentowy polega na przenoszeniu drobnych, kolorowych kamyczków z tacki na płótno. Ta czynność wymaga określonych ruchów dłońmi, a także precyzji, gdyż diamenciki mają niewielkie rozmiary. W konsekwencji diamentowy haft pozwala usprawnić małą motorykę.

W przypadku rehabilitacji dłoni ważna jest nie tylko systematyczność – poświęcanie zbyt wielu godzin na ćwiczenia również nie jest wskazane. Przetrenowanie może przynieść skutek odwrotny do pożądanego. Jeżeli diamentowy haft ma wspomagać proces rehabilitacji, to sprawę należy omówić z fizjoterapeutą.

Korzyści dla osób z problemami motorycznymi

Zaburzenia małej motoryki są uciążliwe – utrudniają codzienne funkcjonowanie. Regularna praca z haftem diamentowym pozwala uzyskać konkretne rezultaty – wymienić wystarczy poprawę w następujących obszarach:

  • Utrzymanie chwytu. Haft diamentowy nieprzypadkowo określa się jako „malowanie diamentami” – do umieszczenia diamencików na płótnie wykorzystuje się aplikator, który może przywodzić na myśl pędzel lub pióro.
  • Koordynacja pracy obu rąk. Podczas układania diamencików potrzebna jest druga ręka – należy nią odsunąć folię, którą pokryte jest płótno. W konsekwencji haft diamentowy wspiera poprawę koordynacji dłoni.
  • Usprawnienie ruchu dłoni. Przenoszenie diamencików wymaga określonych ruchów. Praca z haftem diamentowym pozwala ćwiczyć planowanie ruchu – niezbędna jest koncentracja na wykonywanej czynności.

Wsparcie emocjonalne i psychiczne przez malowanie diamentami

Haft diamentowy jest zalecany nie tylko osobom, które mają problemy motoryczne – praca z kolorowymi diamencikami ma też korzystny wpływ na zdrowie psychiczne. Powtarzalność ruchów i konieczność skupienia się na każdej wykonywanej czynności pozwala wyciszyć umysł – oderwać się od uciążliwych myśli, codziennych problemów, czy nadmiaru bodźców. To powoduje, że praca z kolorowymi diamencikami zalecana jest osobom, które chcą zredukować poziom stresu i się zrelaksować.

W dobre samopoczucie może też wprawić ukończenie pracy nad obrazem – ułożenie diamencików w gotowy wzór. Satysfakcja czy poczucie spełnienia – to przykładowe emocje, które może odczuwać pacjent. Ponieważ praca z płótnem i kamyczkami stymuluje wyobraźnię, z czasem można realizować własne projekty i tym samym wyrażać się przez sztukę.

Jak diamentowy haft rozwija zdolności manualne u pacjentów?

Osoby z różnymi niepełnosprawnościami często mają problemy z wykonywaniem drobnych i precyzyjnych czynności. Haft diamentowy doskonale sprawdza się podczas rozwoju zdolności manualnych – w tym przypadku zmierzyć trzeba się z setkami, a niekiedy nawet tysiącami małych diamencików. Ich ułożenie na wyznaczonych do tego miejscach nie jest zadaniem na kilka godzin. Przeciwnie – trening jest rozłożony w czasie i wymaga systematyczności. Jednocześnie jest to dobra droga, aby rozwinąć zdolności manualne.

Trening zdolności manualnych – zwłaszcza u dzieci – nie pozostaje bez wpływu na rozwój mózgu. Stymulowanie połączeń między neuronami pozwala przez dłuższy czas cieszyć się lepszą sprawnością intelektualną.

Przykłady zastosowania haftu diamentowego w terapii zajęciowej

Terapia zajęciowa ma na celu ogólne usprawnienie, dzięki któremu osoba z różnymi niepełnosprawnościami w mniejszym stopniu będzie zależna od innych. Ćwiczenia z haftem diamentowym pozwalają:

  • Rozwijać podstawowe umiejętności zawodowe. Wraz z innymi ćwiczeniami haft diamentowy umożliwia nabycie umiejętności, które mogą się przydać podczas wykonywania prostych, manualnych prac.
  • Lepiej wykonywać codzienne, podstawowe czynności. Jako element terapii haft diamentowy dobrze przygotowuje do codziennego życia.
  • Poprawić kondycję psychiczną. Układanie diamencików w połączeniu z ćwiczeniami oddechowymi wycisza – zmniejsza napięcie emocjonalne. To z kolei korzystnie wpływa na dobrostan.

Jak zacząć terapię za pomocą diamentowego haftu?

Chcesz przekonać się o korzystnym wpływie haftu diamentowego na ciało i umysł? Zacznij od zakupu zestawu do haftu diamentowego. W takim zestawie znajdziesz nie tylko płótno i diamenciki, ale również niezbędne akcesoria – aplikator, wosk i tackę na diamenciki. Jeżeli po pewnym czasie uznasz, że haft diamentowy sprawdza się jako wsparcie w odzyskaniu zdolności manualnych czy równowagi psychicznej, możesz zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria, np. profesjonalny aplikator do kamieni z różnymi końcówkami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl